תהליך התאמת מכשירי שמיעה

שימוש מוצלח במכשירי השמיעה החדשים מתחיל בעת קבלתם


זהו ניסיון חדש ומסעיר עבור המשתמש. במהלך תקופת ההסתגלות המשתמש החדש לומד להכיר ולהעריך את היתרונות הטמונים בשימוש במכשירי שמיעה.

תהליך ההסתגלות עשוי להיות ממושך. מכשירי השמיעה הם גוף זר, ושימוש קבוע ויומיומי במכשירים יעזור לתהליך ההתאקלמות ולנוכחותם בדיוק כמו שאנו מתרגלים לענידת השעון או כל תכשיט אחר.

לרגל יום השמיעה, מורן גפני, קלינאית תקשורת בכירה במדטכניקה אורתופון, מלווה את יעל לוטן בקבלת מכשירי השמיעה המתקדמים ביותר במסגרת התכנית "פותחים יום" בערוץ 13

 

עם קבלת המכשירים, תינתן הדרכה על שימוש נכון ויקבע לוח זמנים לשימוש בתקופה הראשונה. חשוב לפעול על פי הוראות קלינאית התקשורת
 

בכל מקרה בו ישנה תחושת אי נוחות או כאבים יש להפסיק את השימוש במכשיר השמיעה ולפנות בהקדם למכון השמיעה המטפל וייתכן צורך בהתאמת מכשיר שמיעה למטופל. 

  • ייתכן כי בהתחלה הקול ישמע מוזר ומלאכותי - זהו שלב צפוי ותקין ועם הזמן הדבר ישתנה. כמו כן, יש להתאזר בסבלנות בעת ההסתגלות לקולות חדשים הנשמעים באמצעות מכשירי השמיעה.
  • יתכן כי חלק מהצלילים ישמעו חזקים, צורמים או חדים מידי. ההסתגלות היא חוויה אישית המשתנה מאדם לאדם. רצוי שבני משפחה וחברים קרובים יהיו מעורבים בתהליך ההסתגלות.


יש לזכור כי השמיעה בעזרת מכשירי השמיעה תהיה טובה ואיכותית אך היא לא תחזור להיות כפי שהייתה.

השבועיים הראשונים הם קריטיים. יש לפעול על פי המלצות קלינאית התקשורת וחשוב לזכור כי כל מטופל שונה מחברו. ככלל, בשבוע הראשון יש להשתמש במכשירי השמיעה רק בבית.
השימוש במכשירים הוא הדרגתי, כאשר לקראת סוף השבוע הראשון המטופל אמור להיות מסוגל ללכת עם המכשירים מספר שעות רצופות ביום.
מומלץ להשתמש במכשירים בחברת אדם אחד או שניים, בהאזנה לרדיו או טלוויזיה. חשיפה לקולות הסביבה חשובים מאוד לתהליך ההסתגלות ומכאן חשיבות הרציפות בשימוש.
בשבוע השני, ניתן להשתמש במכשירי השמיעה בסביבה מאתגרת יותר כמו מחוץ לבית ובחברת אנשים. לאחר תהליך ההסתגלות הראשוני, מומלץ להשתמש במכשירי שמיעה כל יום, מספר שעות רב ככל האפשר.  
רמת ציפיות מציאותית תקל עליך את ההסתגלות למכשירי השמיעה. מכשירי השמיעה נועדו לעזור לשמוע קולות דיבור באופן נוח. למוח לוקח זמן להתרגל מחדש לצלילים המופקים על ידי מכשירי השמיעה. 

חשוב לא לשפוט את מכשירי השמיעה החדשים בפזיזות. התאמת מכשירי שמיעה מכוונים באופן אישי והותאמו כך שהבנת הדיבור תהיה אופטימאלית. 
עם זאת, יתכן שיהיה צורך במספר מפגשי ביקורת על מנת לבצע שינויי עדינים שיתאימו לצרכים היומיומיים.     

שאלה

לקבלת ייעוץ מקצועי ע"י קלינאי תקשורת מוסמך
חינם וללא התחייבות

מדטכניקה אורתופון – מומחים לשמיעה!
כל פתרונות השמיעה תחת קורת גג אחת, מכשירי שמיעה, שתלי שמיעה ושבלול, נגישות שמע ועוד רבים אחרים.
מדטכניקה אורתופון הינה החברה היחידה שזכתה במכרזי כל 4 קופות החולים, משרד הביטחון ומשרד הבריאות- להתאמת מכשירי שמיעה לילדים ומבוגרים בכל הגילאים.