בדיקות שמיעה

למדטכניקה אותרופון מבית אמפליפון הבינלאומית ניסיון של עשרות שנים בעריכת בדיקות שמיעה ע"י קלינאי תקשורת מוסמכים.
את סוג הליקוי ודרגתו ניתן לגלות בעזרת בדיקת אוזניים / בדיקת שמיעה פשוטה - אודיוגרמה. הבדיקה מתבצעת ע"י קלינאי/ת תקשורת במכון שמיעה.

בדיקת שמיעה – מהי אודיוגרמה?

את סוג הליקוי ודרגתו ניתן לגלות בעזרת בדיקת אוזניים / בדיקת שמיעה פשוטה - אודיוגרמה. הבדיקה מתבצעת ע"י קלינאי/ת תקשורת במכון שמיעה.
כחלק מתהליך בדיקת שמיעה, המטופל מתבקש לשבת בתוך תא אקוסטי המאפשר תנאי האזנה אופטימאליים.
 
במהלך אודיוגרמה - בדיקת אוזניים, על אוזניו של המטופל מונחות אוזניות דרכן מושמעים צלילים בתדרים שונים ומילים המושמעות בעוצמות שונות עד למציאת סף השמיעה.

 
על פי תוצאות בדיקת השמיעה ועל פי תוצאות בדיקות נוספות, ניתן לקבוע האם הליקוי הוא הולכתי (פגיעה באוזן החיצונית או התיכונה) הניתן לטיפול רפואי (למשל כאשר הגורם לליקוי הוא דלקת או פקק שעווה) או שהליקוי הוא עצבי (פגיעה באוזן הפנימית).
כאשר ליקוי השמיעה הוא ממקור עצבי יש לשפר את השמיעה בעזרת מכשירי שמיעה. התאמת מכשירי שמיעה מתבצעת על בסיס תוצאות בדיקת השמיעה ובהתאם לצרכי הפציינט. 

בדיקות שמיעה נוספות 

בדיקת טימפנומטריה

בדיקת טימפנומטריה הינה בדיקה שמיעה אובייקטיבית, המבוצעת על ידי קלינאי/ת תקשורת מוסמכת, הבוחנת את תקינות או אי-תקינות האוזן התיכונה (תנועתיות ואלסטיות עור התוף ועצמות השמע) על ידי יצירת לחץ משתנה בתוך תעלת השמע הגורמת לתנודות עור התוף והזזת שרשרת עצמות השמיעה.
על פי יכולת התנודתיות, המופקת על ידי הלחץ המשתנה, ניתן לבצע הערכה לתקינות עור התוף ועצמות השמע.

היעדר תנודתיות יכולה להצביע על בעיה באוזן התיכונה כגון: חסימה של תעלת השמע, נוזלים בחלל האוזן התיכונה, דלקות על פני עור התוף, נקב בעור התוף ועוד.
 
בדיקת טימפנומטריה אינה מהווה תחליף לבדיקת השמיעה - בדיקת אוזניים אלא מהווה אחת הבדיקות המשלימות לביצוע הערכה שמיעתית מקיפה. בדיקה חשובה זו, לא דורשת מהפציינט שיתוף פעולה. הבדיקה  קלה לביצוע, מהירה ולא כואבת ומתאימה לכל שכבות הגיל.

בדיקת ברה BRA

בדיקת ה-ABR היא בדיקה אובייקטיבית אשר אינה דורשת שתוף פעולה של הנבדק.
 בדומה לבדיקת ה-EEG  המטרה של בדיקה זו היא לרשום את הפעילות החשמלית בעצב השמע ובגזע המוח כתגובה לגירוי אקוסטי הניתן באמצעות רמקול הנמצא בתעלת השמע.
בבדיקת ברה מחברים אלקטרודות חיצוניות לתנוך האוזן ולמצח הנבדק ומבקשים מהנבדק לשבת או לשכב בשקט בזמן שמושמע גירוי נקישה.
 
התגובה הינה רישום של מספר גלים אופייניים המייצגים את פעילות המתרחשת באזורים שונים במערכת השמיעה.
 
ישנם מספר יישומים קליניים והם בדיקת סף השמיעה במטופלים שאינם יכולים לשתף פעולה בבדיקת שמיעה רגילה, אימות תוצאות בדיקת שמיעה רגילה, גילוי פתולוגיות שמקורם על עצב השמיעה.  

לקבלת ייעוץ מקצועי ע"י קלינאי תקשורת מוסמך
חינם וללא התחייבות

מדטכניקה אורתופון – מומחים לשמיעה!
כל פתרונות השמיעה תחת קורת גג אחת, מכשירי שמיעה, שתלי שמיעה ושבלול, נגישות שמע ועוד רבים אחרים.
מדטכניקה אורתופון הינה החברה היחידה שזכתה במכרזי כל 4 קופות החולים, משרד הביטחון ומשרד הבריאות- להתאמת מכשירי שמיעה לילדים ומבוגרים בכל הגילאים.